מה זה יין כתום?

יש שני סוגים של ענבים שאפשר לעשות מהם יין - ענבים אדומים וענבים לבנים. ויש שתי דרכים בהם מקובל לעשות יין - בסחיטה ישירה והפרדה מהקליפות, כמו שנהוג בעשייה של יינות לבנים, או במעיכה והתססה עם הקליפות, כמו שעושים ביינות אדומים. 

רב היינות מקבלים את הצבע שלהם מהקליפה. יש מעט מאוד זני ענבים שהפיגמנטים שנותנים צבע נמצאים בבשרם ולא בקליפה שלהם. דוגמה לאחד הזנים האלה הוא למשל ענב הספראבי מגאורגיה, שהיינות שהוא מייצר ידועים בכינויים יינות שחורים, בגלל ריכוז הצבע הגבוה.  

רוזה למשל זה יין מענב אדום, אבל שהופרד מהר מהקליפה ונעשה בשיטת עשייה של יינות לבנים. אז הרי שיין כתום יהיה החלק החסר בפאזל, יין מענב לבן שנשאר עם הקליפה שלו ונעשה כמו שנהוג לעשות יינות אדומים. 

יינות כתומים, או בשמם המקורי בגאורגיה Amber Wines הם יינות שנעשים בהשרייה ממושכת של התירוש עם הקליפות. באירופה בדרך כלל ייעשו יינות כתומים בהשרייה של כמה ימים עד שלושה חודשים ואולם בגאורגיה, ארץ מוצאם, נהוג לעשות השרייה ממושכת יותר שיכולה להגיע גם 8 או 10 חודשים עם הקליפות. Skin Contact Wines זה המונח המקצועי, ומנעד הטעמים שהיינות האלה מציע הוא מדהים.  

זו טעות להתייחס ליינות כתומים שנעשו בהשרייה ארוכה שמשהו שדומה ליינות לבנים. אלו יינות שמתנהגים וטועמים הרבה יותר כמו יינות אדומים, לרוב עם הרבה טאנינים, אלכוהול גבוה, וגוף גדול יותר ותיבול עוצמתי יותר. בעיקר מבחינת המאכלים שטובים להם יינות כתומים הולכים מעולה עם מאכלים שומניים מאוד, עם בשר, טעמים אסיאתיים, מתובלים או חריפים כמו מטבחי המזרח וצפון אפריקה. אלא יינות שממש ממש מחמיאים למאכילים מהסוג הזה ואין ספק שיש בכוחם לשדרג ארוחה למימדים חדשים. 

רצוי להגיש יינות כאלה בטמפרטורת חדר ובהרבה מקרים דקנטר יעזור להוציא מהם את המיטב בזמן קצר יותר.