המלצות עסיס לטביליסי

אגדה עממית מוכרת מספרת איך קיבלו הגאורגים את ארצם. היא מתארת כיצד שכבו חבורה של אנשים על הארץ, אכלו ושתו, מוקפים עצי עד ונחלי קריסטל. כוסית אחרי כוסית הרימו גביעי יין לכבוד הבריאה. עוד הצטרפו אליהם, עוד הם המשיכו. הם שתו לכבוד השמש והכוכבים. לכבוד החיים והמתים. הנשים והילדים. ככה, במשך שעות ארוכות, עד שלפתע קול גדול קרע את השמיים הכחולים וביקש שיפנו את המקום. 

מופתעים, הם קמו על רגליהם. "ולאן נלך?" שאלו האנשים. "לא יודע", ענה להם הקול. "בזמן ששתיתם ואכלתם, סיימתי זה עתה לחלק את האדמות לכולם, ולא נותר לי כלום", הוא אמר. "אבל אלוהינו! שתינו לכבודך", הם התעקשו, "לכבוד בריאתך ופאר יצירותיך". מבולבל, הוא בהה בפיסת האדמה היחידה שנותרה לו, זו שישבו עליה כעת. והיא קטנה ויפה מכל ונשמרה במיוחד עבור אמו מריה. אבל בלא טיעון אל מול אהבתם וברכתם נכנע ונתן להם להישאר במקום


גאורגיה היא חגיגה של טעמים, שירה, מוסיקה וריקוד. אחרי מאות שנים של כיבוש ומלחמות אין ספק שיש למדינה הקטנה הזו אהבה לחיים שטרם ראינו כמותה. הנה כמה מהמקומות הכי טובים לטעום מהתשוקה הזו. 

  • Oniashvili bakery 

מאפיית אוניאשווילי מצריכה נסיעה אל מחוץ למרכז העיר אבל אם אתם רוצים לאכול כמה מהמאפים הכי טובים בעיר תעשו את המאמץ. החצ'אפורי ללא דופי אבל יש גם צ'ובורקי - מאפה מטוגן ממולא בבשר טחון ותבלינים, ולוביאני, גרסת השעועית לחצ'אפורי, שאומרים שצמחה מתוך הקהילה היהודית כאופציה כשרה למאפה הגבינה הלאומי. 

  • Racha Restaurant 

במסעדת ראצ'ה יש את כל מה שתייר רוצה למצוא: חינקלי מהבילים, שיפודי מצוודי, סלטים מסורתיים ואישה קשוחה שעומדת בדלפק ומבטה הממתין כה מלחיץ עד שאת מזמינה פשוט אחד מהכל. הטברנה המקומית הזאת מלאה כל הזמן בתמהיל של מקומים ותיירים והיא עצירת חובה בעיר. 

  • Salobie Bia 

סלובי ביה מגישה את האוכל הכי טעים בטביליסי. המסעדה הקטנה הזאת עושה 

אוכל מקומי פשוט בגרסאות מודרניות ובהגשה נקייה. שם המסעדה כשמם של בתי עסק שהתמחו בתבשיל הלוביו המסורתי: שעועית שמבושלת ארוכות בכדי חרס קטנים. לכן רצוי מאוד להזמין את הלוביו, אבל האמת היא שהכי נבון פשוט להזמין את הכל. 

  • Alubali 

אלובאלי - דובדבן בגאורגית - היא מסעדה חמודה עם אוכל מדהים ובניגוד לפלייליסט הפופולרי, בדרך כלל משמיעים פה ג'אז, לא טכנו. חובה לטעום את המנה של גבינת סולגוני שנעשית במקום ומוגשת עם עגבניות, בזיליקום סגול ולחם שוטי מקומי, ומרחיבה אופקים לכל חובבי סלט קפרזה קלאסי באשר הם. 

  • Amra 

מסעדת אמרה גם היא מצריכה נסיעה אל מחוץ למרכז אבל הכל בה טעים והיא גם מדגימה שירות שעדיין קשה מאוד למצוא במסעדותיה של טביליסי המתפתחת. 

האוכל רובו ממחוז אבחזיה עם נגיעות ממחוז ראצ'ה ואחרים. העוף שקרמולי שמבושל ברוטב של חלב חמוץ, מנצח לב ובטן.